روغن توربین

روغن برای توربین

روغن توربين يک روانکار از دسته روغن هاي گردشي است که بايد داراي خصوصيات فيزيکي و شيميايي ويژه اي براي انجام وظايف مورد نظر در توربين باشد.

وظايف روغن توربین

  • روانکاري ياتاقان ها، چرخ دنده ها و کوپلينگ ها
  • انتقال حرارت و خنک کاري در ياتاقان ها
  • عملکرد مناسب هيدروليکي
  • محافظت از زنگ زدگي و سايش

تصاویر محصول

روغن توربین

براي انجام اين وظايف در توربين ، روغن توربين بايد داراي خواص فيزيکي و شيميايي ويژه اي باشد تا بتواند براي مدت طولاني در شرايط مناسب در توربين کار کند. اين خصوصيات عبارتند از:

  • جلوگيري از اکسيداسيون
  • جلوگيري از خوردگي و سايش
  • جداپذيري از آب و هوا
  • جلوگيري از کف کردن

براي تامين اين خصوصيات سازندگان روغن با استفاده از روغن پايه مناسب و مواد افزودني ويژه روغن توربين را توليد مي کنند.

در ترکيب روغن توربين ، حداکثر 3% از مواد افزودني استفاده مي شود، اين امر نشان مي دهد که تامين بخش عمده اي از خصوصيات اين روغن بر عهده روغن پايه است و مواد افزودني تقويت کننده خصوصيات روغن پايه هستند. به همين منظور سازندگان روغن براي انتخاب روغن پايه مورد استفاده در روغن توربين دقت زيادي به عمل مي آورند.

سازندگان توربين بر اساس نوع توربين (گاز، بخار، آب) شرايط خاصي را براي نگهداري روغن توربين در نظر مي گيرند ، براي مثال در روغن مورد استفاده در توربين هاي بخار و آب خاصيت جداپذيري از آب در درجه اهميت بالايي قرار دارد ، در حالي که در توربين هاي گاز اين خاصيت در اولويت قرار ندارد. ولي خصوصيتي مانند عدد اسيدي در تمام توربين ها اهميت دارند و سازندگان براي توربين هاي توليدي خود حدود مشخصي را براي اين مشخصه تعريف مي کنند.

در هر صورت بهترين کار براي نگهداري از روغن توربين استفاده از توصيه سازندگان توربين و مشاوره متخصصين روانکاري در برنامه CM است.

نکته مهم: در کارکرد با روغن توربين رعايت مواردي است که متخصصين روانکاري براي جلوگيري از آلودگي روغن توربين به مصرف کننده ارايه مي دهند. چرا که بارها ديده شده که به دليل عدم رعايت اين موارد علاوه بر از بين رفتن روغن، آسيب هاي جدي نيز به ياتاقان هاي توربين وارد شده که برطرف کردن آن نياز به وقت و هزينه زيادي داشته است.

سایر محصولات

روغن ماشین ابزار

روغن ماشین ابزار برای افزایش مقاومت در برابر ساییدگی و زنگ زدگی قطعات ماشین های مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند و...

روغن فلزکاری

روغن فلزکاری برای مهمترین هدف فرایندهای فلز کاری یعنی بوجود آوردن شکل های جدید با استفاده از قطعات فلزی است . بطور کلی...

روغن ماشین آلات کشاورزی

روغن ماشین آلات کشاورزی دو نوع می باشند: 1- روغن (Super Tractor Oil Universal) STOU و با سطوح کیفیت API GL-4, API...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image